Utrata prawa jazdy w Niemczech

Bez kategorii 2 marca, 2021

Utrata prawa jazdy w Niemczech

Bezpośrednie sąsiedztwo z Niemcami sprzyja częstym wyjazdom Polaków za zachodnią granicę. Do tego wysoka jakość dróg krajowych sprawia, że państwo to jest również chętnie wybierane jako idealna strefa przejazdowa przed wyruszeniem w dalsze rejony Europy. Niestety jest to także powód, przez który wiele osób decyduje się na zbyt szybką jazdę. Obowiązujące przepisy pozwalają niemieckiej policji nie tylko na karanie zagranicznych kierowców mandatami, ale też pozbawianie ich możliwości poruszania się pojazdami silnikowymi po terenie kraju. Proces odzyskania dokumentu po takim wydarzeniu będzie się różnił w zależności od tego, czy osoba podlegająca tym działaniom mieszka na terenie Niemiec, czy przebywa w nich jedynie czasowo. Ponadto w zależności od powodu odebrania uprawnień sytuacja może wymagać skorzystania z dodatkowej pomocy. W takim wypadku prawnik polski zajmujący się doradztwem dotyczącym wykroczeń w Niemczech przedstawi wszelkie informacje i powiązane z wydarzeniem przepisy. Dokładnie opisze też sposób postępowania w tego typu sprawach i uprzedzi, z jakimi konsekwencjami należy liczyć się w przypadku niespełnienia obowiązujących warunków.

Postępowanie w przypadku zakazu jazdy

Przepisy dotyczące jazdy samochodem na terenie Niemiec są oczywiście zbliżone do tych w Polsce, jednak musimy pamiętać o znaczących różnicach dotyczących między innymi dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi, a także limitów prędkości na autostradach. Część z nich dla kierowców z zagranicy (w tym z Polski) staje się powodem częstszego dociskania gazu i wsiadania za kierownicę po wizycie w barze. Jednak przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym lub jazda pod wpływem środków odurzających w wielu przypadkach kończy się pozbawieniem prawa do poruszania się pojazdami silnikowymi po terenie Niemiec, bez względu na to, czy jest się ich obywatelem, czy nie. Ponadto zachowania takie sprzyjają wypadkom, z których cześć ma tragiczny finał. W takich sytuacjach adwokat jest niezbędny, aby reprezentować sprawcę przed wymiarem sprawiedliwości. Jego porada może się okazać istotna także w przypadku czasowego odebrania uprawnień od 1 do 3 miesięcy, aby upewnić się, w jaki sposób zrealizować warunki konieczne do ich odzyskania. Powinien on jednak specjalizować się w obowiązującym w Niemczech prawie karnym i o ruchu drogowym.

Odzyskanie dokumentu po wydaniu zakazu

Pozbawienie kierowcy prawa poruszania się pojazdem po terenie Niemiec wymaga przekazania dokumentu odpowiedniemu organowi w celu oznaczenia informacją o zakazie lub zatrzymania go na cały okres jego obowiązywania. To, jaki sposób zostanie zastosowany, wynika bezpośrednio z tego, czy posiada się uprawnienia niemieckie albo mieszka na stałe w tym kraju. Dla obcokrajowców przewidziano możliwość przesłania dokumentu w okresie do 4 miesięcy od wydarzenia. Już na tym etapie adwokat polsko-niemiecki może przydać się w celu odpowiedniego uzupełnienia niezbędnych materiałów urzędowych, co jest szczególnie istotne w przypadku osób, które nie posługują się płynnie językiem oraz nie mają wystarczającej wiedzy o obowiązujących przepisach. Po otrzymaniu dokumentu i oznaczeniu przez niemiecką policję jest on wysyłany na powrót do właściciela, dzięki czemu ten będzie mógł się poruszać samochodem na terenie Polski. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób zamieszkujących na stałe w Niemczech. Te muszą oddać właściwemu organowi prawo jazdy na cały okres trwania zakazu, a zwrot nastąpi wyłącznie po jego zakończeniu.