Tymczasowe aresztowanie w Niemczech- część 3: Co dalej?
Kolejny artykuł z tej serii skierowany jest do samego aresztowanego. Przeczytaj go uważnie informacjami i podziel się zawartymi w nimi informacjami z osobą przebywającą w areszcie śledczym podczas kolejnego widzenia!
Osoba, która trafiła do aresztu śledczego, musi jak najszybciej odnaleźć się w środowisku, które skrywa wiele pułapek. Taki aresztant nie ma z reguły możliwości – jak to bywa w dzisiejszych czasach – znalezienia rozwiązania dla swoich problemów w wyszukiwarce google. W niniejszym artykule niemiecki adwokat Dr. [dr] Maik Bunzel z Cottbus podaje kilka wskazówek dla osób tymczasowo aresztowanych. Przytoczone sugestie członkowie rodziny powinni przekazać bliskiej osobie już podczas pierwszego widzenia. Dwa pierwsze artykuły z tej serii skierowane są bezpośrednio do członków rodziny osób aresztowanych – stąd zaleca się przeczytanie najpierw tych artykułów oraz podjęcie koniecznych, natychmiastowych działań.
- Gdy ktoś z Twoich bliskich niespodziewanie trafia do aresztu śledczego – część 1: Działania natychmiastowe podejmowane przez członków rodziny
- Gdy ktoś z Twoich bliskich niespodziewanie trafia do aresztu śledczego – część 2: Dalsza pomoc członków rodziny
Przekazywanie informacji odnośnie zarzucanego ci czynu
W areszcie śledczym cieszy każdy rozmówca. Należy jednak zachować ostrożność: Wciąż zdarzają się – przede wszystkim, ale i nie tylko w obszarze przestępstw związanych ze środkami odurzającymi – doświadczeni tymczasowo aresztowani, którzy chcą sobie zasłużyć na udogodnienia, zeznając w charakterze świadków przeciwko tym współaresztantom, których wcześniej „wysłuchali”. Dlatego obowiązuję tu nic innego jak zasada, zgodnie z którą wobec policji, prokuratury i sądu: W kwestii zarzucanego ci czynu powinieneś całkowicie zachować milczenie!
Możesz co najwyżej powiedzieć, jaki czyn jest ci zarzucany (przykład: kradzież, oszustwo, spowodowanie uszczerbku na zdrowiu itd.) – jednak z jednym ważnym wyjątkiem: Jeżeli zarzuca ci się przestępstwo na tle seksualnym lub czyn zabroniony z użyciem przemocy wobec kobiety lub dziecka, powinieneś dorobić jakąś legendę. W przeciwnym razie grozi ci „specjalne traktowanie” – nieważne, czy w kwestii zarzucanych ci czynów faktycznie jest coś na rzeczy!
„Musisz zmienić adwokata!”
Niestety są adwokaci, którzy w więzieniu robią sobie reklamę w wątpliwy sposób: W zamian za korzyści, częściowo również w zamian za zapłatę pozyskują aresztowanych lub dozorców więziennych jako „naganiaczy”. Po zakładzie karnym kursują plotki i legendy o superadwokacie X, który najpóźniej po tygodniu wyciąga każdego klienta lub przynosi na widzenia telefony komórkowe, papierosy czy gorsze rzeczy. Weź przy tym zawsze pod rozwagę: Każdy więzień, który chce ci dać dobre wskazówki z zakładzie karnym, pomimo rzekomo najlepszych znajomości, sam również nie jest na wolności.
Jednakże ciągle zdarza się, że osoby tymczasowo aresztowane słuchają się złych doradców. Podczas gdy zaangażowany obrońca zajmuje się uzyskaniem pozwoleń na widzenie dla rodziny i pracuje już nad uzasadnieniem zażalenia na tymczasowe aresztowanie, otrzymuje od „kolegi” list z wypowiedzeniem pełnomocnictwa „w imieniu i z upoważnienia” wprowadzonego w błąd tymczasowo aresztowanego.
Nie daj się wyprowadzić w pole tymi typowymi więziennymi mądrościami! Nawet i najlepszy obrońca nie potrafi czarować. Natomiast adwokat, który oferuje się jako przemytnik, na pewno nie przejawia swoich walorów w obszarze obrony – co więcej z każdym widzeniem ryzykuje utratę prawa do wykonywania zawodu. Tego nie robi nikt, kto zarabia na chleb, dobrze wykonując swoją pracę jako obrońca.
Należy zachować ostrożność również w przypadku poszukiwań eksperta w danej dziedzinie prawa. Także w tej kwestii kursują w więzieniu wątpliwe rekomendacje. Już samo spojrzenie na stronę internetową adwokata specjalizującego się w prawie ubezpieczeniowym daje jasny przekaz, że zapewne nie chodzi tu o eksperta w dziedzinie morderstw i zabójstw. Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z internetu (również „nieoficjalnie), poproś osoby cię odwiedzające, aby wyszukały kogoś w internecie w domu. Alternatywnie możesz otwarcie zwrócić się do swojego dotychczasowego adwokata: Poważny obrońca nie przyjmie zlecenia w obszarze prawa, o którym nie ma pojęcia.
Jeżeli trafisz na obrońcę, który nie spełnia twoich oczekiwań, musisz wiedzieć rzecz następującą: Jeżeli ten obrońca jest twoim obrońcą z urzędu, to otrzymuje on już teraz wszystkie należności od kasy państwa za postępowanie przygotowawcze. Jeżeli dojdzie do zmiany obrońcy, państwo nie zapłaci ponownie tego samego wynagrodzenia twojemu nowemu obrońcy z urzędu – będziesz musiał/a opłacić go sam/a. Powinieneś/powinnaś mieć to z tyłu głowy i ewentualnie omówić tę kwestię z rodziną, zanim rozpoczniesz poszukiwania nowego adwokata.

Co robić, aby zabić czas?
Jeżeli areszt śledczy zostaje utrzymany po pierwszym posiedzeniu sądu w przedmiocie zbadania zasadności zastosowania tymczasowego aresztowania [Haftprüfung] lub gdy zażalenie na tymczasowe aresztowanie [Haftbeschwerde] okaże się bezskuteczne, to niewykluczone, że spędzisz wiele miesięcy w zakładzie karnym. Wykorzystaj ten czas najlepiej na edukację. Istnieje możliwość odbycia kursów zdalnych we wszystkich możliwych kierunkach kształcenia i we wszystkich obszarach zawodowych. Może to mieć ogromne znaczenie dla twojej prognozy społecznej w dalszym postępowaniu. Zwróć się w tej sprawie do swojego obrońcy. Może on ci na przykład pomóc w uzyskaniu niezbędnych wyjątków podczas kontroli poczty.
Do pracy w areszcie nie wolno nikogo zmuszać. Mimo tego powinieneś przyjąć- bardzo słabo płatną – pracę w areszcie śledczym, jeżeli jest taka możliwość. Abstrahując od mile widzianej odmiany można w ten sposób zaoszczędzić niewielkie kwoty pieniędzy, które mogą się przydać po zwolnieniu z aresztu.
Jeśli chodzi o pozostały czas wolny to zazwyczaj istnieje w zakładzie karnym możliwość wypożyczenia radia, odtwarzacza CD, odtwarzacza DVD i telewizora. Można także poprosić krewnych o przyniesienie tego typu sprzętów do zakładu karnego. Jeżeli przyjaciele lub członkowie rodziny zdecydują się przynieść takie urządzenia, to zakład karny zażąda ich sprawdzenia i zaplombowania. Kosztuje to około 50 euro za urządzenie. Wysyłanie czasopism i książek możesz zlecić bezpośrednio księgarni lub wydawnictwu. Związane z tym koszty mogą oczywiście przejąć także przyjaciele lub członkowie rodziny. Dopytaj o to konkretnie osób Cię odwiedzających.
Tekst: Dr. [dr] Maik Bunzel – niemiecki adwokat, specjalista ds. prawa karnego, specjalista ds. prawa ruchu drogowego, certyfikowany doradca w zakresie prawa karnego skarbowego
Tłumaczenie: Mgr Magdalena Mazur-Drewalska, tłumacz przysięgły języka niemieckiego